
Certyfikowana Konferencja Logopedyczna
Współczesne wyzwania w terapii patologii mowy
Jak prowadzić holistyczną i interdyscyplinarną terapię
w kluczowych obszarach pracy?
26 listopada 2022
Warszawa
Novotel Warszawa Airport
wirtualna platforma warsztatowa
26 listopada 2022
Kongres
9:00-15:00
Warsztaty
15:30-18:30
Tylko podczas tegorocznej edycji!
Po raz pierwszy w zupełnie nowym kontekście rozpatrujemy patologie mowy - w ujęciu holistycznym i interdyscyplinarnym prezentujemy ścieżki współpracy z innymi specjalistami niezbędne do osiągnięcia zamierzonych efektów terapii logopedycznej.
Co wyróżnia nasze wydarzenie?
Z WIELOLETNIM DOŚWIADCZENIEM
Top tematy konferencji
- Największe wyzwania współczesnej logopedii w obszarze patologii mowy – efektywne planowanie holistycznej i interdyscyplinarnej terapii we współpracy z innymi specjalistami
- Przykłady z gabinetu: zastosowanie technik terapii manualnej u pacjentów z nieprawidłową pozycją spoczynkową języka, dyslalią oraz nieprawidłowym torem oddechowym.
- Dwa certyfikowane warsztaty: Terapia manualna w gabinecie logopedy oraz Terapia logopedyczna pacjenta onkologicznego w praktyce
Prelegenci






Program konferencji

prof. Krystyna Rymarczyk
Krótki opis:
Część poświęcona mózgowej organizacji funkcji językowych rozwoju, w czasie której pokażemy, jak kształtują się aktywności i struktury mózgu niemowląt i małych dzieci oraz w jaki sposób wpływa to na mowę. Dodatkowo podpowiemy, jak w praktyce wykorzystać wiedzę neurobiologiczną w pracy z dzieckiem ze spektrum autyzmu, dysleksją i ORM.
Długi opis:
- Mózgowa organizacja mowy, czyli jak przebiega rozwój mózgu i mowy oraz jakie czynniki go zakłócają.
- Lewostronna lateralizacja mowy u dzieci - na czym polega asymetria strukturalna i funkcjonalna mózgu oraz jak wpływa na mowę?
- CASE STUDY: Co dzieje się w mózgu dziecka ze spektrum autyzmu, dysleksją i ORM? – jak wykorzystać wiedzę neurobiologiczną w gabinecie logopedycznym.
contact_support Sesja Q&A z prelegentem – dedykowana konkretnym przypadkom.

Klara Francuz-Matwiejczyk
Krótki opis:
W tej części na konkretnych przykładach zaprezentujemy holistyczne spojrzenie na pacjenta, biorąc pod uwagę „mechanizmy ciała” istotne w terapii logopedycznej. Dodatkowo omówimy przykłady działań i technik manualnych dostosowanych do zaburzeń mowy oraz predyspozycji podopiecznego.
Długi opis:
- Dwie dziedziny – jeden pacjent. Kiedy i jakie korzyści w procesie terapeutycznym przynosi ścisła współpraca terapeuty manualnego z logopedą? Jakie są kluczowe punkty styku? Jakie schorzenia ciała będą miały wpływ na wady wymowy?
- Holistyczny wywiad fizjoterapeutyczno-logopedyczny – jak krok po kroku ocenić dziecko i dorosłego z fizjoterapeutycznego punktu widzenia oraz uniknąć najczęstszych pułapek diagnostycznych.
- CASE STUDY: Przykłady wybranych technik manualnych oraz ich zastosowania w terapii logopedycznej pacjenta z dyslalią, niepłynnością mówienia oraz dyzartrią.
- DOŚWIADCZENIE: Poczuj swoje ciało! – ćwiczenia dla uczestników pokazujące, jak zrozumieć „mechanizmy ciała” m.in. w jaki sposób napięcie mięśni posturalnych ułatwia prawidłowe ustawienie głowy ważne w aspekcie logopedycznym.
contact_support Sesja Q&A z prelegentem – dedykowana konkretnym przypadkom.

Gabriela Kulig-Goc

dr n. med. Dominika Nowak-Polak
Krótki opis:
W tej części na case studies zaprezentujemy praktyczne ujęcie interdyscyplinarnej współpracy logopedy i ortodonty, ukazując znaczenie oceny wybranych funkcji w obrębie układu stomatognatycznego w kontekście leczenia ortodontycznego i poprawy artykulacji.
Długi opis:
- Fizjologia i patologia wybranych funkcji w obrębie układu stomatognatycznego – na co zwrócić uwagę i jak przeprowadzić analizę funkcji kompleksu ustno-twarzowego?
- Wczesna diagnostyka ortodontyczna – co jest normą, dysfunkcją, a co wadą zgryzu? Kiedy skierować pacjenta na konsultację ortodontyczną?
- CASE STUDY: Podejście interdyscyplinarne w praktyce logopedycznej, czyli jak stworzyć optymalny program terapeutyczny we współpracy z ortodontą w zależności od trudności pacjenta?
- CASE STUDY: Diagnoza, założenia i postępowanie terapeutyczne w ujęciu neurologopedyczno-ortodontycznym.
contact_support Sesja Q&A z prelegentem – dedykowana konkretnym przypadkom.

dr Krzysztof Szamburski
Krótki opis:
W tej części zaprezentujemy kluczowe elementy wielospecjalistycznej współpracy specjalistów w pracy z pacjentem z ASD, mutyzmem wybiórczym i schizofrenią dziecięcą oraz wskażemy, jakie są zadania logopedy w zespole diagnostycznym i jak zintegrować działania, aby efektywniej wspierać kształtowanie komunikacji.
Długi opis:
- Jak różnicować i diagnozować patologie mowy o podłożu psychogennym? – praktyczne wskazówki na co należy zwrócić uwagę.
- Efektywna wielospecjalistyczna współpraca w przypadku pacjentów z ASD, mutyzmem wybiórczym i schizofrenią dziecięcą – omówienie kluczowych punktów pracy między logopedą, psychologiem a psychiatrą, które warto uwzględnić w planowaniu terapii usprawniającej komunikację.
- CASE STUDIES: Programowanie terapii z uwzględnieniem oddziaływań psychologicznych, pedagogicznych oraz logopedycznych:
- Przypadek nr 1: pacjent z mutyzmem wybiórczym - jak przeprowadzić diagnozę dziecka, które nie mówi?
- Przypadek nr 2: pacjent z schizofrenią dziecięcą – co zrobić, gdy są zaburzenia procesów myślowych?
- Przypadek nr 3: pacjent z ASD oraz z NI – jak efektywnie uczyć komunikacji?
contact_support Sesja Q&A z prelegentem – dedykowana konkretnym przypadkom.
CERTYFIKOWANE WARSZTATY:

Klara Francuz – Matwiejczyk
W czasie 2-godzinnego warsztatu pokażemy Ci, jak w praktyce logopedycznej skutecznie i sprawnie wykorzystać techniki terapii manualnej w pracy z pacjentem z nieprawidłową pozycją spoczynkową języka, dyslalią oraz nieprawidłowy torem oddechowym. Pracując w parach będziesz miał możliwość przećwiczyć prezentowane techniki.
Program warsztatów:
- Analiza przyczyny nieprawidłowej funkcji języka – co jest normą a co patologią i w jakich przypadkach należy sięgnąć po techniki terapii manualnej.
- Efektywny wywiad fizjoterapeutyczno-logopedyczny sprofilowany pod pacjenta z nieprawidłową funkcją języka – kluczowe pytania.
- Ocena oddychania i połykania w aspekcie pozycji spoczynkowej i pracy języka.
- PRACA W PARACH: Anatomia palpacyjna wybranych obszarów na czaszce i twarzoczaszce – praca w parach umożliwiająca badanie i zapoznanie się z poszczególnymi strukturami niezbędnymi do dalszej pracy warsztatowej.
- PRACA WARSZTATOWA: Zastosowanie technik terapii manualnej u pacjentów z nieprawidłową pozycją spoczynkową języka, dyslalią i nieprawidłowym torem oddechowym.

prof. Agnieszka Hamerlińska
Prelegentka podczas warsztatu przedstawi praktyczne wskazówki dotyczące terapii logopedycznej z pacjentem onkologicznym oraz wskaże priorytety specjalistycznego postępowania na przykładzie osób po nowotworze krtani oraz dziecka po guzie pnia mózgu. Podczas warsztatu zostaną wykorzystane materiały audiowizualne ilustrujące konkretne przykłady.
Opis warsztatów:
- Pacjent z nowotworem głowy i szyi oraz w OUN w gabinecie logopedycznym – jak przebiega proces terapeutyczny?
- Mowa przetokowa, przełykowa, elektroniczna, inna? – zaprezentowanie ćwiczeń do pracy z pacjentem po raku krtani.
- PREZENTACJA MATERIAŁU FILMOWEGO: pokazanie jak prawidłowo wykonać pielęgnację rurki tracheosotomijnej i jak ją czyścić - na przykładzie osób po usunięciu krtani.
- CASE STUDY: Jaki patologie mowy oraz czynności prymarnych mogą powstać w konsekwencji guzów mózgu u dzieci i od czego zacząć terapię logopedyczną? – analiza przypadku dziecka po guzie pnia mózgu
- BAZA DOBRYCH PRAKTYK: Zademonstrowanie kilku technik i pomocy do higieny jamy ustnej, które mogą być wykorzystywane podczas terapii osób np. po udarach mózgu i operacjach onkologicznych.
Kto powinien wziąć udział?
Do udziału w Konferencji zapraszamy w szczególności logopedów, którym zależy na zbudowaniu profesjonalnej, holistycznej i interdyscyplinarnej terapii swoich podopiecznych we współpracy z innymi specjalistami. Z prezentowanych dobrych praktyk, skorzystają również studenci logopedii, psycholodzy, nauczyciele i pedagodzy specjalni planujący terapię usprawniającą komunikację m.in. osób z ASD oraz mutyzmem.
STREFA KONKURSÓW Z NAGRODAMI!
Podczas trwania konferencji w formule stacjonarnej do wygrania
atrakcyjne pomoce dydaktyczne do pracy o wartości ponad 2000 zł!
Kup bilet
Weź udział w konferencji
Ceny wzrastają 25 SIERPNIA
Pula biletów promocyjnych jest ograniczona
TEGO BĘDZIEMY UCZYĆ:
- EFEKTYWNA WSPÓŁPRACA Z FIZJOTERAPEUTĄ I ORTODONTĄ W TERAPII LOGOPEDYCZNEJ
- Jakie korzyści przynosi ścisła współpraca na linii logopeda-fizjoterapeuta z uwzględnieniem terapii manualnej oraz jak stworzyć optymalny program terapeutyczny we współpracy z ortodontą w terapii osób z zaburzeniami anatomiczno-czynnościowymi układu stomatognatycznego?
- INDYWIDUALNE METODY DIAGNOZOWANIA POPARTE CASE STUDY
- W jaki sposób różnicować i diagnozować patologie mowy wynikające z różnych przyczyn, m.in. wad zgryzu, postawy ciała oraz zaburzeń psychicznych?
- PLANOWANIE TERAPII USPRAWNIAJĄCEJ KOMUNIKACJĘ
- Jak zaplanować efektywną współpracę z innymi specjalistami w pracy z pacjentem z ASD, mutyzmem wybiórczym oraz schizofrenią dziecięcą?
- PRIORYTETY SEPCJALISTYCZNEGO POSTĘPOWANIA W TERAPII Z PACJENTEM ONKOLOGICZNYM
- Od czego zacząć terapię logopedyczną z pacjentem z nowotworem głowy i szyi oraz w OUN?
- METODY WSPIERAJĄCE TERAPIĘ LOGOPEDYCZNĄ
- Jak wykorzystać techniki terapii manualnej w pracy z pacjentem z nieprawidłową pozycją spoczynkową języka, dyslalią oraz nieprawidłowym torem oddechowym?
Dlaczego warto?
Korzyści udziału w wydarzeniu
- NIESZABLONOWY ZAKRES ZAGADNIEŃ
Eksperci zainspirują do poszerzania horyzontów i w szerokiej perspektywie przedstawią praktyczne podejście do diagnozy i terapii wprost z gabinetu logopedy – ze szczególnym uwzględnieniem pracy m.in. z pacjentem z dyslalią, niepłynnością mówienia, ASD, mutyzmem, wadą zgryzu oraz z nowotworami. - INTERDYSCYPLINARNOŚĆ W PRACY LOGOPEDY – UJĘCIE PRAKTYCZNE
Pokażemy, jak zaplanować profesjonalną, holistyczną i interdyscyplinarną terapię swoich podopiecznych we współpracy z innymi specjalistami. Podczas wykładów dowiesz się m.in. jakie korzyści w procesie terapeutycznym przynosi ścisła współpracy terapeuty manualnego z logopedą oraz jak zaplanować efektywne działania z ortodontą w terapii osób z zaburzeniami anatomiczno-czynnościowymi układu stomatognatycznego. - EKSPERCI-PRAKTYCY Z WIELOLETNIM DOŚWIADCZENIEM
Podczas Konferencji swoją wiedzą i praktycznym doświadczeniem wynikającym z długoletniej praktyki podzielą się logopedzi, neurologopedzi, fizjoterapeuci, psycholodzy, terapeuci SI. Dodatkowo w tej edycji pojawi się ekspert psychoonkolog, który wskaże priorytety specjalistycznego postępowania na przykładzie osób po nowotworze krtani oraz dziecka po guzie pnia mózgu. - ZAINSPIRUJ SIĘ NAJNOWSZYMI METODAMI PRACY I HOLISTYCZNYM SPOJRZENIEM NA PACJENTA
Zobacz, jak wykorzystać terapię manualną w pracy logopedy, jak współpracować z ortodontą w procesie diagnostyczno-terapeutycznym oraz jak zaplanować terapię osób z psychogennymi zaburzeniami mowy. - PUNKTY EKSPERCKIE I NETWORKING TERAPEUTYCZNY
Dajemy uczestnikom wyjątkową okazję do networkingu – wymiany doświadczeń ze specjalistami z różnych obszarów zarówno w trakcie sesji Q&A, jak i w wydzielonych punktach eksperckich, dbając jednocześnie o Twój well-being pomiędzy wykładami.
STREFA LOGO-LIDERÓW
w przerwie pomiedzy wykładami na uczestników wydarzenia stacjonarnego czekają:
Weź udział w kongresie, szczególnie jeżeli:
- Chcesz pogłębić swoją wiedzę i dowiedzieć się, jak przełożyć wiedzę neurobiologiczną na praktykę logopedyczną w pracy z dzieckiem ze spektrum autyzmu, dysleksją i ORM.
- Pragniesz poznać konkretne techniki manualne, które należy podjąć, aby podnieść skuteczność terapii logopedycznej pacjenta z dyslalią, niepłynnością mówienia oraz dyzartrią.
- Chcesz dowiedzieć się, jak efektywnie zaplanować postępowanie terapeutyczne w ujęciu neurologopedyczno-ortodontycznym, aby wspierać poprawę artykulacji u pacjenta z wadą zgryzu.
- Interesuje Cię przede wszystkim praktyczne podejście, potwierdzone długoletnim doświadczeniem ekspertów, pokazujące, jak profesjonalnie współpracować z innymi specjalistami m.in. fizjoterapeutą, ortodontą, psychologiem, aby osiągnąć zamierzone efekty terapeutyczne.
- Szukasz inspiracji do natychmiastowego wykorzystania w gabinecie – metod terapii, ćwiczeń, technik, zweryfikowane w codziennej pracy innych logopedów! Dzięki formule kongresu >> Zobacz – Zapytaj – Wdrażaj, wprowadzisz je od ręki!